Proč může mít 5000 sledujících větší hodnotu než 100k?

Každý začínající tvůrce by chtěl jednou mít profil se 100 000 sledujícími a miliony zhlédnutí na videích. Když vidíme takový velký profil, tak si říkáme: „Kolik asi vydělává peněz?“, naopak u profilů pod tisíc sledujících si myslíme, že ještě nezná know-how a na sítích se zatím "plácá". Věřím, že tenhle článek zbourá tento mýtus a ukáže vám, jak na sítích nejen úspěšně růst, ale také vydělávat. 

Je počet sledujících metrikou pro výdělek?

Každý má na sociálních sítích jiný cíl. Někdo na nich prodává produkty, někdo nabízí služby, někdo buduje svůj brand a někteří se na sítích pouze baví, přece jenom proto byly stvořené nebo ne?

Pokud tvoříte, či začínáte tvořit na sociální sítě, kupříkladu 100 000 sledujících je nádherným milníkem, který získáte pouze konzistencí a tvrdou prací. Vaším dlouhodobým cílem však nebude pouze získávat sledující, ale také najít způsob, jak je monetizovat. Zde je na místě si říct, že každý profil má jiné audience a každý profil má naprosto jiné možnosti, jak z věrné komunity udělat platící zákazníky.

Pojďme se nyjí podívat na jednoduchý příklad, máme zde dva profily:

  1. Profil (5000 sledujících - věrná a relevantní komunita) zaměřený na rekvalifikační kurzy pro svářeče, cena kurzu je 110 000 Kč.

  2. Profil (100 000 sledujících - náhodní lidé, kteří se rádi zasmějí) s meme videi, v biu má odkaz na e-shop s tričky za 299 Kč.

Mimochodem oba tyto profily doopravdy existují. Již na první pohled je vám zřejmě jasné, že z byznys pohledu je první profil je mnohem hodnotnější, jelikož komunita lidí, kteří se chtějí naučit svářet rozhodně nebude veliká, ale za to je velká pravděpodobnost, že si produkt zakoupí (rekvalifikační kurz = přísun peněz). V případě tohoto profilu s věrnou komunitou nám tedy stačí pár prodejů ročně, což není vůbec žádný problém.

Druhý profil je zaměřený na vtipy, tzn. cílovka je skoro každý a sledující v podstatě nemají důvod proč si u něj koupit tričko nebo cokoliv jiného... a I kdyby, kolik takových triček bychom museli na meme profilu prodat, aby z toho vlastně něco "káplo'"...

Jak začít na sociálních sítích

Ještě než si založíte profil na jakékoliv platformě, musíte si položit 2 otázky:

1. Kdo je můj ideální sledující a jaká je moje přidaná hodnota?

Předpokládejme, že nechcete být tvůrce jen pro srandu a chcete v budoucnu v online světě podnikat, je extrémně důležité nastavit si cíle a strategii ihned na začátku. Jak už jistě víte, specifické téma, které si na začátku zvolíte vás bude provázet po celou dobu vaší cesty na sociálních sítích, takže si toto téma opravdu dobře rozmyslete. 

K vašemu zvolenému tématu je poté potřeba jasně definovat přidanou hodnotu, kterou budete vašim sledujícím ve formě příspěvků pravidelně předávat a oni budou mít potřebu vás dlouhodobě sledovat a podporovat.

Příklad: Jsem kuchař a na svém profilu budu ukazovat a učit lidi, jak nakupovat low-cost potraviny a následně z nich vařit prvotřídní jídla.

PS: Čím více specifické vaše téma a přidaná hodnota budou, tím větší šanci na úspěch máte. 

2. Mám pro moje sledující službu či produkt?

A teď nemyslím trička nebo hrníčky s logem, mám na mysli něco, co úzce souvisí s tématem profilu.

Něco opravdu hodnotného, něco o čem jste přesvědčeni, že je to to nejlepší produkt/služba ve vašem oboru.

V případě našeho kuchaře to může být online/offline kurz na vaření, recepty, či fyzické produkty, které využijeme při vaření.

BONUS: Kupování profilů

Věřím, že pokud někdy budete zvažovat koupi profilu, tak se nebudete dívat jen na počet sledujících, ale hlavně na jejich kvalitu.

Jaký profil můžu koupit?

Je dobré si uvědomit, že když už někdo profil prodává, tak s ním na 80 % bude něco špatně, takže si vždy ověřte následující:

  • Je důležité, aby profil byl zaměřený na jedno téma.

  • Projděte si všechny sledující a dejte si pozor, aby tam nebyli žádní boti.

  • Ujistěte se, že na profilu nebylo smazáno moc příspěvků.

  • Pozorujte, jaké má profil dosahy oproti sledujícím.

  • Velmi pečlivě si projděte analytics a strukturu sledujících.

Závěrem

Nikdy nesuďte profil dle počtu sledujících a nikdy se ani ve vašem případě na tento parametr příliš nefixujte. Na sociálních sítích totiž více, než kde jinde platí kvalita > kvantita

Ať už působíte v jakémkoliv oboru, vždy musíte vědět, co chcete krátkodobě, i dlouhodobě. Získávejte si postupně relevantní sledující a budujte věrnou komunitu! 1k věrných followers je 100% lepší než 100k followers s nulovým engagementem.