Význam a důležitost videoobsahu na sociálních sítích

Videoobsah v současné době vládne sociálním sítím. Dokáže uživatele rychle zaujmout, vzbudit jejich pozornost a vybídnout je k interakcím. Pro vás jako tvůrce je tohle aktuálně ideální klíč k úspěchu. Pojďte se s námi naučit, jak videa na sociálních sítích využít ve svůj prospěch. Máme pro vás ty nejlepší strategie pro tvorbu a publikaci videoobsahu na FAcebooku, Instagramu a TikToku. 

Typy videoobsahu na sociálních sítích

Každá platforma dělá videoobsah trochu jinak a každá má svá specifika. Zjednodušeně ale můžeme uvést čtyři základní typy videí na sociálních sítích, které se liší především délkou.

  • Stories – Nejkratší variantou bývají stories, které po 24 hodinách z platformy zmizí. Najdete je na Facebooku, Instagramu, TikToku nebo LinkedInu.
  • Short-form videa – Nejoblíbenější formou, obzvlášť u mladšího publika, jsou v současné době krátká videa, jaká najdete například na TikToku, Instagram reels nebo YouTube shorts. Jejich délka bývá od několika sekund až po jednu minutu.
  • Long-form videa – Videa nad jednu minutu už označujeme jako dlouhá. Nejčastěji se s nimi setkáte na YouTube, Facebooku, ale v některých ojedinělých případech i na Instagramu.
  • Živá vysílání – Specifickou formou videa je pak živé vysílání, tedy video, které mohou diváci sledovat v reálném čase. Umožňují je Facebook, Instagram, TikTok i YoutTube.

Přečtěte si také náš článek: Výběr správné platformy pro váš brand: Facebook, Instagram či TikTok?

Strategie pro tvorbu videí na Facebooku

Facebook je platforma, která uživatelům umožňuje sdílet široké spektrum obsahu. Od Instagramu nebo TikToku se proto liší tím, že nestojí pouze na videích nebo vizuálním obsahu obecně. Na Facebooku jsou stále běžné i příspěvky založené pouze na textu. „Tempo“ této sociální sítě je však každopádně umírněnější v porovnání s těmi novějšími. 

To samozřejmě souvisí i s věkovou skupinou uživatelů, které na Facebooku najdete. Nejčastěji jsou to lidé nad 30 let, uživatelé z generace X a „boomeři“ jsou na Facebooku výrazně více než na jiných platformách. Naopak u gen Z nemá Facebook tak velkou popularitu a je využíván spíše ke komunikaci než konzumaci obsahu. 

Obsah, který lidé chtějí sdílet

Aktuálně je jedním z nejvýraznějších ukazatelů úspěchu videoobsahu na Facebooku je to, jak moc jej lidé sdílejí. Vytvářejte proto obsah, který uživatelé budou chtít sdílet. Může být vtipný, nezvyklý nebo užitečný. Velký úspěch mají na Facebooku nejrůznější návody a recepty, vtipné klipy a autentický obsah, který nechává nahlédnout za oponu daného tvůrce. 

Vyhněte se ale tomu, abyste své publikum ke sdílení a dalšímu engagementu agresivně vybízeli. Facebook se již naučil rozpoznávat engagement baity, pomocí nichž tvůrce žádá o „neupřímné“ lajky, komentáře nebo sdílení, a takový obsah penalizuje. Bez obav ale můžete své diváky vyzvat k tomu, aby se podělili o své relevantní zkušenosti, doporučení a znalosti – to je naopak žádoucí.

Nahrávejte přímo na Facebook

Před lety bylo možné na Facebooku sdílet video, které bylo nahrané jinde, nejčastěji na YouTube. To už ale dneska možné není. Facebook a YouTube soupeří o vaši pozornost, a tak není divu, že vás Facebook nechce prostřednictvím videí posílat ke svému konkurentovi. Upřednostňuje proto obsah, který je nahraný přímo na platformu, před tím, který odkazuje jinam.

Vysílejte živě

Uživatelé na Facebooku živá vysílání obecně milují. Je to skvělý způsob, jak se svým publikem navázat kontakt na osobnější úrovni a vybudovat komunitu. Využijte Facebook live k uspořádání vlastní talk show, prohlídce zákulisí nebo sdílení významných událostí v reálném čase. Největší engagement z živých vysílání na Facebooku vytěžíte tehdy, když je naplánujete dopředu. A to jak co se týče obsahu, aby byl co nejkvalitnější, tak také oznámení plánů divákům. Když o vašem vysílání budou lidé vědět alespoň trochu dopředu, mohou si na něj vyhradit čas a pustit si jej cíleně.

Maximální engagement na videích najdete na Instagramu

Instagram je typický tím, že je určen primárně pro sdílení vizuálního obsahu a nedává tolik prostoru textu. A zatímco úplně původně měly největší úspěch obrázky, i Instagram podléhá aktuálním trendům a videa jsou i na něm velmi oblíbená. Od Facebooku se Instagram liší mimo jiné věkovou skupinou uživatelů. Najdete na něm ve velké míře generaci Z a mladší mileniály.

Využijte potenciál reels

Reels, jak už se nyní označují všechna videa na Instagramu, jsou klíčem pro maximální enagagement a růst na této sociální síti. V porovnání se statickými obrázky mají výrazně větší dosah (algoritmus Instagramu je oproti nim znatelně upřednostňuje) a za zmínku stojí i jejich schopnost, díky vloženým emocím, upevnit váš vztah se sledujícími

Aby bylo video na Instagramu úspěšné a přimělo lidi k interakcím, musí být krátké, úderné a zajímavé. Největší úspěch mají videa v délce okolo 15 vteřin. Na to, abyste diváka zaujali, přitom máte pouze 3 vteřiny. Využívejte popisek, titulky a nejrůznější nástroje, které vám sám Instagram pro úpravu videí nabízí.

#NezapomínejteNaHashtagy

Hashtagy jsou stále klíčem k tomu, aby váš obsah mohli objevit ostatní uživatelé. Vytěžte z nich proto maximum! Vyhledejte a používejte relevantní hashtagy, které souvisí s vaším obsahem, a pokud to dává smysl, využijte také různé trendující hashtagy.

Spojte síly s influencery

Uživatelé Instagramu mají rádi spolupráce. Partnerství s relevantními influencery ve vašem oboru proto může být jen přínosem. Můžete zvolit jednorázovou reklamu či udělat z influencera ambasadora své značky, zkrátka cokoliv, co sedne k vašemu brandu

Zajímá vás o spolupráci s influencery více? Věnovali jsme jí celý článek, který si můžete přečíst zde: Průvodce influencer marketingem v roce 2024

Virální videa na TikToku

Nejmladší ze všech tří sítí, kterými se v tomto článku zabýváme, je TikTok. A to nejen délkou své existence, ale také věkovým složením uživatelů. Na TikToku najdete zejména mladší uživatele v kategorii 18–24 let, které je potřeba zaujmout rychle. TikToku vládnou krátká videa, která sice mohou až 3 minuty, ale zlatým standardem je 15–30 vteřin. 

Zapojte se do výzev

TikTok vyrostl na nejrůznějších výzvách a aktuálních trendech – a to je právě to, co ho dělá jedinečným. Když se jich správně chytnete a využijete je, TikTok z vás udělá hvězdu klidně přes noc. Ale i kdyby se z vás nestala vyloženě hvězda, výzvy vám podpoří dosahy a pomohou vám oslovit mnohem širší publikum.

Přečtěte si také náš článek: Proč se stal TikTok králem organických dosahů a jednoznačně předčil Instagram či Facebook?

Využívejte hudbu

Jednou z nejpozitivnějších vlastností na TikToku je jeho nekonečná knihovna hudby a zvukových efektů. Nabízí ji proto, že chce, abyste ji ve svých videích využívali! Ať zrovna tancujete nebo jednoduše sdílíte něco vtipného, s adekvátní hudbou je to tisíckrát lepší a zajímavější pro diváky. 

PS: A nezapomínejte používat aktuální trendy hudbu, kterou vám každý týden sdílíme v naší sTrendem Akademii.

Buďte součástí komunity

Abyste na TikToku získávali engagement, musíte ho také sami dávat. Lajkujte, komentujte a sdílejte videa ostatních tvůrců, spolupracujte a vytvářejte společný obsah, zapojujte se do jejich výzev a interagujte s jejich obsahem vždy, když je to možné.

A hlavně
komunikujte se svým vlastním publikem. Odpovídejte na jejich komentáře, a to nejlépe opět formou videa. TikTok videa miluje, a pokud je budete využívat co nejvíce, odmění se vám většími dosahy.

Užitečné nástroje a aplikace pro editaci videí

Dobrou zprávou je, že pro úspěšný, virální videoobsah už dnes nepotřebujete drahé editory a odborné filmařské znalosti. Zaujmout totiž může i video, které si sami upravíte v telefonu a vyšperkujete pomocí filtrů přímo v aplikaci. Pokud ovšem svůj videoobsah chcete přece jen trochu vylepšit, máme pro vás pár tipů na nástroje, které vám s tím pomohou.

  • CapCut – Jeden z nejlepších nástrojů pro úpravu videoobsahu pro sociální sítě. Disponuje širokou knihovnou šablon, funkcí a nástrojů, se kterými své video můžete snadno upravit. Čekají na vás i chytré nástroje, které využívají umělou inteligenci.
  • Canva – Aplikace, se kterou dokáže vytvářet zajímavé vizuály včetně videí i úplný negrafik. Nabízí spoustu šablon, fotek, obrázků a dalších prvků, které můžete do svého obsahu použít. Při většině úprav si vystačíte i s bezplatnou verzí.
  • Movavi – Intuitivní nástroj určený přímo pro videoobsah na sociálních sítích. Vyniká jednoduchým ovládáním a širokou škálou velmi působivé grafiky a efektů, které můžete pro svá videa použít. S úpravou vám navíc pomohou i chytré funkce umělé inteligence, kterými nástroj disponuje.
  • InShot – Nástroj pro úpravu fotek a videí, který je navržen pro obsah na sociální sítě. Nabízí možnost upravovat vizuály přímo v požadovaných formátech pro jednotlivé sociální platformy a nabízí spoustu možností včetně hlasových efektů, hudby, textu, emotikon a filtrů.
  • Filmora – Filmora je nástroj, který můžete využít na desktopu i na mobilu. Kromě nejrůznějších úprav, střihů a efektů vám Filmora umožní také generování videí pomocí umělé inteligence a spoustu dalších chytrých možností.