Využití AI a automatizace v marketingu

Využíváte v marketingu umělou inteligenci? Jsme si téměř jistí, že alespoň do určité míry ano – a možná si to ani neuvědomujete. S tím, jak se ale AI vyvíjí, nabízí stále více a více možností, jak si usnadnit a zefektivnit marketingové procesy. Pojďme se na některé z nich podívat!

Využití AI pro zlepšení komunikace a engagementu

Umělá inteligence vám v marketingu může pomoci v mnoha ohledech. A týká se to i těch, na kterých záleží nejvíc – včetně engagementu a propojení s vaší komunitou. Vaši komunikaci s nimi dokáže personalizovat, zefektivnit a udělat dostupnější. Zvládne vám navíc pomoci i se zvýšením prodejů a konverznosti. 

Prediktivní analýza

AI má v první řadě schopnost pochopit, analyzovat a zhodnotit data o vašich zákaznících lépe než kdokoliv jiný. Z různých zdrojů shromažďuje data o chování vašich zákazníků a jejich interakcích s vašim profilem či brandem, na jejichž základě si vytváří obrázek o jejich motivaci a preferencích. 

Ze všech těchto informací následně vytvoří predikci, odhad toho, co konkrétní zákazníky přiměje k další interakci, potažmo k nákupu. Dokáže podle toho personalizovat obsah, který se jim zobrazí, a další aspekty komunikace.

Pro běžného uživatele internetu tohle v praxi znamená, že AI sleduje a poslouchá u čeho uživatel tráví v poslední době nejvíce času a na základě toho je schopna uživateli doručovat obsah, který má největší potenciál jej zaujmout.

Přečtěte si také náš článek: Proč je AI lepší než Google?

Personalizace user experience

Základním předpokladem pro zvýšení engagementu sledujících je právě personalizace. Pokud se k nim dostává relevantní obsah, který odpovídá jejich individuálním preferencím a potřebám, je mnohem pravděpodobnější, že u nich vyvolá požadovanou reakci. Příkladem jsou personalizovaná doporučení, exkluzivní slevy a speciální promo akce cílené podle preferencí vaší komunity. 

Umělou inteligenci můžete využít také k optimalizaci celé cesty zákazníka včetně user experience. Dokáže například identifikovat potenciální slabá místa v prodejním trychtýři a opravit je. Příkladem je zjednodušení objednávkového procesu nebo zefektivnění a lepší použití výzev k akci. 

Chatbot: zákaznická podpora i v noci

Většina zákazníků stále ještě nedá na rozhovor se skutečným operátorem dopustit, ale to zkrátka někdy není proveditelné. Alespoň některé formy zákaznické podpory můžete proto převelet na umělou inteligenci. 

Dnes už si chatbot neboli robot sloužící ke komunikaci většinou pro pomoc zákazníkovi, poradí se širokou škálou zákaznických dotazů a dokáže vyřešit i řadu složitých problémů. AI totiž díky informacím či filtrování a odvozováním z předešlých situací, vyhodnocuje odpovědi na dané otázky, tudíž je v mnoha případech schopna zákazníkovi poskytnout relevantní odpověď. Ty složitější byste zatím měli stále přenechat lidským operátorům, ale AI jako první bod kontaktu jim může ušetřit alespoň trochu času. 

Automatizace rutinních úkolů

Věřte, že umělá inteligence se vás nesnaží připravit o práci. Naopak, když se ji naučíte správně používat, může vám ji výrazně usnadnit. A nemusíte ji nutně hned nechat vytvářet propracovaná videa a psát čtivé články. Svěřte jí naopak úkoly, kvůli kterým na ty články nemáte čas vy sami, jako je kupříkladu inspirace pro tvorbu, či research daného témata. 

Lead scoring

Lead scoring je postup, při kterém se „hodnotí“ vaši potenciální zákazníci podle toho, jak pravděpodobné je, že se vašimi zákazníky skutečně stanou. Tento proces vám umožní využívat a maximalizovat váš potenciál efektivně a tam, kde to má skutečně smysl. A je to také něco, s čím si AI hravě poradí – a co vám skutečně pomůže! 

Přečtěte si také článek: Má placená reklama vliv na organické dosahy?

Zákaznický servis

Na osobní kontakt samozřejmě nic nemá. Ne vždy je ale reálné odbavit všechny zákazníky a jejich požadavky, nebo alespoň ne takovou rychlostí, aby mohli být spokojení. Nechte proto AI, ať vám s tím pomůže a postará se alespoň o ty dotazy, na které stačí, a ty komplikovanější přenechte lidským operátorům. 

E-mailing

Automatizovaný e-mailing, plánování času rozesílky, segmentace vašich kontaktů… s tím vším vám umělá inteligence dokáže pomoct. Na vás bude jen napsat e-maily, které vaše zákazníky osloví – a pokud se vám ani do toho nechce, AI velmi dobře zvládne i to.

Správa sociálních sítí

Jasně, obsah stále vytvářejte „lidsky“ autenticky, ale nechte si od umělé inteligence pomoct s jeho plánováním či inspirací. Dokáže totiž perfektně zanalyzovat trendy, vytvářet popisky a naplánovat, kdy je nejlepší váš obsah zveřejnit. Zároveň vám poskytne podrobnou analýzu toho, jak si váš obsah vede, co funguje a co naopak ne. AI vám také může pomoci při tvorbě samotného obsahu, konkrétně při tvorbě krátkých videí. AI je schopna na základě mluveného slova generovat titulky, díky kterým bude vaše video dostupnější a atraktivnější pro více uživatelů. Občas se v téhle funkci můžou vyskytovat drobné chyby, ale i přes to, většinu práce za vás AI udělá jednodušeji a správně.

Přehled dostupných nástrojů a technologií

Nástrojů a technologií, které vám umožní využít umělou inteligenci v marketingu, je nepřeberné množství. A než tenhle článek stihnete dočíst, pravděpodobně jich několik přibude a další mezitím stihnou zastarat. Přesto existuje pár stálic, které byste v roce 2024 měli ovládat, pokud chcete potenciál umělé inteligence využívat naplno. 

AI nástroje pro plánování obsahu na sociální sítě

  • Hootsuite – Jeden z nejpoužívanějších AI nástrojů pro sociální sítě vůbec. Umožňuje plánovat obsah, dokáže analyzovat data a umí na základě nich navrhovat zlepšení efektivity.
  • Sprout Social – Pro větší firmy, kterým opravdu záleží na maximální automatizaci napříč platformami, je ideální Sprout Social. Jeho hlavní výhodou je poměrně robustní analytika
  • Semrush – Semrush dobře znají především SEO specialisté, ale zahrnuje i možnost plánování a analýzy pro sociální sítě. 

AI nástroje pro analýzu klíčových slov

  • UberSuggest – Jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro analýzu klíčových slov. 
  • KWFinder – Další z velmi oblíbených nástrojů pro rešerši klíčových slov. 

AI nástroje pro automatizaci e-mailingu

  • Mailchimp – Patří k celosvětově nejpoužívanějším nástrojům pro e-mailing. Dokáže navrhovat optimální obsah, vytvářet segmenty, určovat ideální časy rozesílek a podobně. 
  • EcoMail – Stejně tak EcoMail dokáže automatizovat personalizaci, segmentaci a optimalizaci času odeslání pro maximálně efektivní e-mail marketing.
  • HubSpot – HubSpot patří k pokročilejším nástrojům pro automatizaci e-mailingu. Kromě klasické personalizace a optimalizace nabízí také A/B testování a velmi důkladné analýzy.
  • Leadhub (používáme ve sTrendem) – Velmi efektivní a intuitivní nástroj pro e-mailing, který pochází z rukou českých tvůrců. Máte u něj tedy výhodu podpory 100% v češtině. 

AI nástroje pro tvorbu obsahu

  • Midjourney – Jeden z nejlepších nástrojů pro generování obrázků, který dokáže efektivně pracovat s různými styly a technikami.
  • Dalle-3 – Midjourney šlape na paty Dalle-3, který vznikl stejně jako ChatGPT pod hlavičkou OpenAI. 
  • Runway – Runway je jedním z nejzajímavějších nástrojů pro generování videí. Stále se ještě má co učit, ale už z textu i obrázků vytváří zajímavé výsledky.
  • Pika – Ani další z nástrojů pro generování videí, Pika, není dokonalý, ale jeho výtvory jsou leckdy ohromující. Velké využití nachází při tvorbě short form videí. 
  • ChatGPT – Jeden z prvních, a zatím pravděpodobně nepřekonaný – zejména v placené verzi. ChatGPT dokáže konverzovat, analyzovat, brainstormovat a vytvářet opravdu kvalitní obsah. 
  • Claude.ai – Pokud potřebujete texty v češtině, může být zajímavý i Claude.ai. Na jeho dostupnosti a funkčnosti, obzvlášť ve free verzi, se zatím ještě pracuje, ale vypadá velice slibně. 

Budoucnost AI v "sociálním" marketingu

S tím, jak umělá inteligence čím dál více zasahuje do všech aspektů nejen marketingu, se nabízí i otázka: dokáže umělá inteligence pomoci pouze s prodejem, nebo najde uplatnění i v sociálním, takzvaném nekomerčním marketingu?

Sociální neboli nekomerční marketing je typ reklamy, jejímž cílem není něco prodat, ale přimět lidi ke změně chování. Často ji využívají vládní či neziskové organizace k tomu, aby varovaly před určitými hrozbami (alkohol, tabák, drogy, domácí násilí a podobně) nebo lidi přiměly k angažovanosti (veřejné sbírky, dobrovolnictví preventivní vyšetření, darování krve…).

A odpověď je podle nás velmi jednoduchá. Ano, umělá inteligence má budoucnost i v sociálním marketingu. Ač s jiným účelem, sociální marketing používá stejné procesy jako ten „běžný“, a navíc ve velké míře pracuje s nejrůznějšími sociálními sítěmi. A tak můžeme i v něm očekávat vzestup AI – od podrobných analýz dat až po obsah vytvořený umělou inteligencí. 

Pokud vás AI zajímá a chcete vědět více, přečtěte si náš e-book, který je věnován pouze AI a jejímu využití pro tvůrce na sociálních sítích v praxi: Jak dominovat a raketově růst na sociálních sítích v roce 2024 díky AI