Jestli v dnešním online světě není o něco nouze, pak jsou to nejrůznější typy sociálních sítí a platforem. Některé slouží výhradně pro zábavu, z některých čerpáme informace, jiné používáme v profesním životě. Jedno však mají všechny společné – většina jich kombinuje od všeho trochu. Která z nich je ale ta nejlepší pro váš osobní či firemní brand?
Klíčové vlastnosti Facebooku, Instagramu a TikToku
Facebook, Instagram a TikTok sice nejsou zdaleka jedinými platformami, které se k prezentaci v online světě nabízejí, dlouhodobě ale tvoří „svatou trojici“ sociálních sítí s největším potenciálem pro budování vašeho obsahu. Zaměříme se proto tentokrát hlavně na ně.
V poslední době se také velmi zpopularizoval formát YouTube Shorts, který je založen také na krátkých videích, stejně jako Instagram a TikTok, takže náš obsah můžeme repostovat i tam, ale pro primární tvorbu není YouTube Shorts úplně stavěný.
Facebook, ačkoliv letos oslavil už dvacáté narozeniny, stále patří k největším tahounům na poli sociálních sítí. Je určen zejména k udržování vztahů, komunikaci, pořádání událostí a sdílení obsahu mezi přáteli, známými a většími skupinami. Umožňuje uživatelům sdílet obsah v nejrůznějších formátech – text, obrázky, videa, dokonce odkazy. To ho odlišuje od jiných platforem, které jsou omezené pouze na určitý typ obsahu.
Přesto, že Facebook v posledních letech omezil možnosti cílení reklamy, zůstává i nadále pro placenou reklamu velmi silnou platformou, a s velkou pravděpodobností mu tato role "krále" placené reklamy na sociálních sítích ještě dlouho zůstane.
Stářím prostřední platforma z této skupiny sází na vizuální obsah a propojení jednotlivých tvůrců s jejich komunitou. Nabízí různé možnosti sdílení obrázků a videí, od klasických příspěvků přes stories až po reels či carousely. Uživatele Instagramu, kteří jsou v průměru o něco mladší než ti na Facebooku, si v dnešní době nejjednodušeji získáte autentickým obsahem ve formátu krátkých videí, která divákovi předají hodnotu - v jakékoliv formě (informace, know-how, komedie,...).
Velkou výhodou Instagramu je propojení s Facebookem pod hlavičkou Meta, což usnadňuje sdílení obsahu mezi těmito dvěma platformami jedním kliknutím. Pro firmy či podnikatele je Instagram skvělý i v tom, že umožňuje uživatelům velmi snadno nakupovat přímo v rozhraní platformy.
TikTok
Jedna z nejmladších sociálních sítí, která zároveň cílí na nejmladší generace uživatelů, TikTok, stojí výhradně na obsahu v podobě krátkých videí. Vyniká zejména propracovaným algoritmem, který uživatelům umí naprosto dokonale zobrazovat obsah, který je s velkou pravděpodobností zajímá. Když tohle převedeme do praxe, představte si, že si sednete ke stolu, a na talíř vám bude servírováno postupně pouze jídlo, které milujete a po každém dalším chodu je ještě kuchař schopen odhadnout, kam se posunuly vaše chutě a na co ještě máte aktuálně chuť - jednoduše budete konzumovat až do doby, kdy toho budete mít dost a budete "na prasknutí".
Z pohledu byznysu je naprosto geniální, že TikTok postupně vylepšuje možnosti nákupu přímo v aplikaci, což by mohlo být v budoucnu velkým gamechangerem.
Na TikToku rozhoduje hlavně to, jak rychle dokážete uživatele zaujmout. I když platforma prodloužila maximální délku videí (aktuálně 3 minuty), uživatelé jsou v průměru zvyklí na 10–30 vteřinová videa (záleží na oboru). Než se pustíte do budování svého brandu právě na TikToku, zvažte, jestli právě tenhle dynamický a neformální styl sedí k vaší tvorbě i produktu a zapadá do celkového konceptu vaší prezentace.
Další sociální sítě
Facebook, Instagram a TikTok samozřejmě nejsou jediné platformy, které hýbou internetem. I když se dnes věnujeme primárně jim, neopomeneme zmínit ani některé další:
- YouTube – YouTube je platforma určená ke sdílení videí, od krátkých klipů přes edukativní videa až po celovečerní filmy. Po Facebooku je největší sociální sítí, na které se pohybují uživatelé napříč generacemi a zájmy. Publikace na YouTube se však spíše zaměřují na delší videa, která jsou daleko rozsáhlejší než na výše zmiňovaných platformách. Proto se dynamické platformy jako TikTok či Instagram často užívají právě pro propagaci delších videí, které publikujeme na YouTube.
- LinkedIn – Profesně orientovaná platforma, na které uživatelé udržují kontakty s kolegy, odborníky z oboru a firmami. Jejím cílem je pomoci uživatelům s kariérním růstem a sdílením obchodních příležitostí. Pokud vaše značka cílí na firmy, neměla by na LinkedInu chybět.
- X (dříve Twitter) – X je dynamická sociální síť, na níž uživatelé komunikují pomocí krátkých textů o maximálním rozsahu 280 znaků. Využívá se hlavně pro rychlé a pohotové sdílení novinek, aktualizací i myšlenek. Proto zde většinou vypadá prostředí tak, že zde najdeme nějakou formu příspěvku, ať už video či text a v komentářích rozsáhlou debatu na dané téma.
Facebook, Instagram a TikTok: Co od nich očekávat
Facebook, Instagram a TikTok se liší v mnoha ohledech, a co vyhovuje jednomu profilu či firmě, nemusí být vhodné pro někoho jiného. Záleží totiž na tom, jaký typ obsahu je vašemu brandu blízký, kdo je vaše cílová skupina a zda plánujete využívat placenou reklamu, nebo hlavně organické dosahy.
Cílová skupina
- Facebook má okolo 2,9 miliardy aktivních uživatelů měsíčně, což z něj dělá největší sociální síť (na paty mu šlape pouze YouTube). Celkově je ale publikum na Facebooku spíše starší (30+). Generaci X a takzvané boomery najdete téměř výhradně na Facebooku, mileniálové obvykle znají i další sítě, ale Facebook stále používají velmi často.
- Instagram má zhruba 2 miliardy uživatelů, a znatelně se tak Facebooku přibližuje. Velkou část jich tvoří lidé od 18 do 24 let, tedy generace Z. Nezanedbatelnou roli má ale na Instagramu také kategorie mladších mileniálů do 30 let.
- TikTok má aktuálně 1 miliardu aktivních uživatelů a neustále roste. Určitě tušíte, že nejvíc zaujal generaci Z, tedy uživatele zhruba do 26 let. V menší míře na něm najdete i mileniály, ale obecně představuje především způsob, jak zacílit na gen Z. Obecně mezi staršími uživateli o TikToku i obsahu na něm kolují různé předsudky, záleží však čistě na nás, jaký obsah chceme konzumovat a pokud umíme s TikTokem pracovat, je velmi jednoduché na naší FYP mít pouze to, co chceme.
Formát obsahu
- Facebook nabízí nejvíce možností pro sdílení obsahu – obrázky, videa, živá vysílání, odkazy a text (což ho odlišuje od ostatních, „rychlejších“ platforem, kde čtení není prioritou).
- Instagram je postaven na vizuálním a dynamickém obsahu. Sdílet zde můžeme jednotlivé obrázky, carousely, IG videa, Reels, stories či vysílat živě.
- TikTok využívá short-form content – krátká videa, která mohou trvat od pár vteřin do 3 minut.
Engagement (zapojení/interakce)
Formy engagementu (lajky, sdílení, komentáře, uložení,...) jsou na všech platformách víceméně podobné, ale jejich použití se liší.
- Na Facebooku se nejčastěji setkáváme s interakcemi ve formě lajků či komentářů a velmi populární jsou také diskuze a události v různých zájmových skupinách.
- Instagram, kde aktuálně tvoří obsah nejvíce tvůrců je nejlepší platformou pro propojení s publikem formou stories či DMs, což jsou dalo by se říci nadstavbou pro lajky a komentáře u veřejných příspěvků.
- Celý TikTok stojí z 99% na krátkých videích a téměř veškerý engagement tvoří lajky, komentáře, sdílení a uložení přímo na příspěvcích. Soukromé zprávy na TikToku se téměř nepoužívají a uživatelé volí pro přímý kontakt přechod do DM na IG.
Možnosti reklamy
- Facebook je, co se týče placené reklamy, stále naprostou jedničkou. Umožňuje vám poměrně dobře cílit a nabízí různé reklamní formáty. Algoritmy Meta navíc neustále optimalizují zobrazování vašich reklam a pomáhají je dostat k tomu správnému publiku.
- Instagram, který stejně jako Facebook spadá pod Metu, nabízí velmi podobné formáty reklam. Stejně jako na Facebooku i tady se můžete spolehnout na dynamické algoritmy, které odvedou dost práce za vás.
- TikTok nabízí velice podobné možnosti pro nastavení a optimalizaci reklam jako Facebook a Instagram. Protože je ale stále poměrně nový, reklamní prostor na něm není tak přeplněný jako u předchozích dvou, a tak může pro některé značky představovat zajímavé prostředí pro "levnou" reklamu.
Organický dosah a algoritmus
- Facebook se v oblasti organiky poslední dobou posouvá spíše k obsahu od přátel a značky upozaďuje. Stále ale platí, že je skvělý pro budování vztahu s publikem, a tak se nevyplácí na něj zanevřít. S příchodem Facebook reels se navíc organické dosahy zvyšují, takže se dá předpokládat, že Meta chce na organické dosahy stále vsázet.
- Instagram třídí obsah na základě relevance, vztahu a aktuálnosti. Firmy i uživatelé tak mají poměrně velkou šanci organicky zaujmout svou cílovou skupinu kvalitním obsahem.
- TikTok je v oblasti organických dosahů momentálně absolutní hvězdou. Díky propracovaným algoritmům totiž uživatelům zobrazuje obsah, který je na základě jejich preferencí a předchozích interakcí zajímá, a vaše příspěvky tak mnohem pravděpodobněji padnou na "úrodnou půdu".
Přečtěte si také náš článek: Proč se stal TikTok králem organických dosahů a jednoznačně předčil Instagram či Facebook?
Případové studie a strategie
K rozhodnutí o tom, která sociální síť je pro vás nejlepší, vás poměrně spolehlivě navede také to, jak dobře slouží ostatním značkám či vaší konkurenci. Pokud stále nejste rozhodnuti, může vám pomoci rychlý průzkum trhu – vycházejte při tom buď z existujících případových studií, nebo si klidně proveďte vlastní:
- Vytipujte si několik svých konkurentů, a to:
přímých – kteří nabízejí stejný produkt nebo službu jako vy a cílí na stejné zákazníky,
nepřímých – řeší stejný problém jako vy, ale využívají k tomu jiný produkt nebo službu a pak také těch, kteří pouze cílí na stejnou zákaznickou základnu.
- Zjistěte, na kterých sociálních sítích jsou aktivní a v jaké míře. Které jsou jejich hlavní kanály a na kterých platformách sice jsou, ale příliš se nezapojují?
- Analyzujte jejich obsah na sociálních sítích. Jaký formát obsahu přidávají nejčastěji – obrázky, fotky, videa, krátká videa, texty, články? Zaměřují se na konkrétní typ obsahu (zábavný/prodejní/vzdělávací) více, nebo je pravidelně střídají?
- Analyzujte míru zapojení jejich zákazníků a sledujících. Na které platformě a u jakého typu obsahu má značka největší engagement? Generuje tento typ engagementu prodeje, nebo pouze podporuje povědomí o značce?
- Sledujte, jak značky rostou v průběhu času. Jak jim přibývají sledující a engagement? Je něco, co tyto změny ovlivňuje (typ příspěvků, aktivity značek mimo sociální sítě)?
- Vyvoďte ze své analýzy důsledky pro vaši značku. Vyhodnoťte, co u konkurentů dobře funguje a co naopak ne. Nemusíte ale nutně začít dělat přesně to samé. Naopak, zkuste se zamyslet, jestli v některé oblasti, která by na základě vaší analýzy mohla být slibná, vaši konkurenti nezaostávají – a zda právě tohle není vaše příležitost.
Jak se rozhodnout podle vašich cílů
Na to, která sociální síť je pro váš brand i brand obecně nejlepší, neexistuje jedna správná odpověď. Každá z nich může být právě pro vaši značku to pravé – pokud se na ní pohybuje vaše cílová skupina a pokud jste schopni s ní správně pracovat.
Je nejlepší být na všech platformách?
Teoreticky ano. V praxi to tak snadné ale není. To, zda vaše značka na sociální síti je, nemá na nic vliv. Jde o to, jestli na ní vytváří kvalitní obsah a umí s ní dobře pracovat. A právě to u většiny značek drhne, když se rozhodnou působit na více platformách zároveň.
Ideální je proto začít s jednou platformou, která nejlépe odpovídá vizi vašeho brandu (poměrně dobrý balanc možností nabízí do začátku Instagram), a naučit se tvořit kvalitní obsah. Ten pak můžete sdílet na další sociální sítě – z Instagramu na Facebook (protože přiznejme si, lidé od značek přítomnost na Facebooku stále ještě tak nějak očekávají), z TikToku na YouTube shorts a tak dále.
A pamatujte – klíčem k úspěchu (nejen na sociálních sítích) je ale vždy dávat přednost kvalitě před kvantitou.