Funkci stories určitě dobře znáte... Dnes se ale zaměříme na trochu jiné stories, a to příběhy vašeho brandu. Ty se totiž mohou stát velmi efektivním nástrojem, jak zaujmout vaše sledující a vybudovat si s nimi lepší vztah. Víme, že takových příběhů máte spoustu – stačí jim jen dát tu správnou formu a podělit se o ně na sociálních sítích. V dnešním článku vám prozradíme, jak na to.
Jak vytvářet příběhy, které zaujmou
Vyprávět příběhy není samozřejmě až tak těžké. Ale vytvořit a odvyprávět příběh, který zaujme vaše publikum, to už může být oříšek. Než se do něj pustíte, máme pro vás několik základních aspektů dobrého storytellingu.
Komu příběh vyprávíte
Nejen pro kvalitní storytelling, ale také pro úspěch na sociálních sítích jako takový je potřeba dobře znát své publikum. Pokud nevíte, kdo je vaše cílová skupina, co ji zajímá a kvůli čemu vás sleduje, je velmi těžké vyprávět svůj příběh tak, aby ji zaujal.
Přečtěte si také náš článek: Jak budovat aktivní a věrnou komunitu na sociálních sítích
Kdo příběh vypráví
Vy! Ale kdo jste? Vaše příběhy by měly být v souladu s tím, jak sebe nebo svůj brand na sociálních sítích prezentujete. Vaši sledující si z nich mohou udělat velmi dobrý obrázek o tom, jací jste a jaké postoje zastáváte. Tak toho využijte ve svůj prospěch.
Co chcete sdělit
Dalším krokem je vědět, co vlastně chcete vyprávět. Chcete svým sledujícím říci, že chystáte nový produkt, chcete je vyzvat k akci, podělit se o zajímavý zážitek? Pokud nevíte, čeho chcete příspěvkem dosáhnout, pak toho jen těžko dosáhnete. Udělejte si ve svém příběhu a v tom, čeho jím chcete docílit, jasno. Jedině tak v tom může mít jasno i vaše publikum.
Jako v hodinách slohu
Ze školy určitě víte, že každý příběh má úvod, tělo a závěr, že by se v něm měly objevit zápletky, zvraty a vyvrcholení a že musí být zajímavý. A to samé platí i o vyprávění na sociálních sítích! O tom, jak přesně si vytvořit “osnovu” takového social media příběhu, si povíme hned v následující části.
Zásady a příklady úspěšného storytellingu
Úspěšný storytelling je v první řadě autentický. Určitě od nás tedy nečekejte instantní příběh, který můžete jednoduše okopírovat a rovnou nahodit na své sociální sítě – ten si budete muset vytvořit na základě vašeho brandu a vašich hodnot. Co vám ale můžeme nabídnout, je návod, jak na úspěšný storytelling, a příklady z praxe, kterými se můžete inspirovat.
Úvod: upoutejte pozornost
Nikdo na sociálních sítích nečte a neprohlíží všechno. Pokud se lidé u vašeho příspěvku pozastaví, pak to znamená, že oproti ostatním něčím vyniká. A přesně to musí splňovat i váš příběh. Začněte zostra, ať váš divák nebo čtenář ani na chvíli nepochybuje o tom, že tenhle příspěvek stojí za jeho čas.
Pamatujte, že rozhoduje "první pohled". To znamená thumbnail, first screen a popisek, ve kterém máte zhruba tři slova (pro více slov pak musí uživatel rozkliknout celý popisek) na to, abyste zaujali. Tady je pár příkladů úvodů, které upoutají pozornost:
- Překvapivá fakta nebo statistiky – Lidé milují statistiky a čísla, a pokud jsou ještě navíc trochu šokující, těžko jim odolají. Nezapomínejte ale na to, že si údaje nemůžete jen tak vymýšlet.
- Zajímavá otázka – Přimějte lidi k zamyšlení nebo rovnou k reakci. Nebojte se trochu kontroverzních otázek, které vašim sledujícím malinko rozbublají krev – na takové vám totiž budou chtít odpovědět.
- Krátký osobní příběh – Pokud se trefíte do tématu, které lidi zajímá (případně pokud je zajímáte vy sami), pak se u krátkého osobního příběhu rozhodně zastaví.
Postavy: nechte diváky se s vámi ztotožnit
Každý skvělý příběh má zajímavé postavy. V příbězích na sociálních sítích je hlavní postavou vaše značka. Stejně jako v knize nebo filmu ale platí, že se vaše publikum musí s hlavní postavou trochu ztotožnit, aby si ji oblíbilo.
Tak se ve svých příbězích polidštěte a nechte diváky se do vaší “postavy” vcítit. V případě sociálních sítí v této oblasti fungují následující tipy:
- Detaily ze zákulisí – Nechte diváky nahlédnout za oponu. Ukažte jim, kdo za vaší značkou stojí, jak vypadá váš běžný den, jaká u vás panuje atmosféra. Tento typ obsahu dokáže značky či tvůrce opravdu dobře přiblížit sledujícím.
- Obsah vytvořený uživateli – Sledující chtějí autentický obsah mimo jiné proto, aby měli pocit, že jsou součástí vašeho brandu. Tak je nechte se jí skutečně stát a vyzvěte je k tomu, aby se sami podíleli na růstu vašeho obsahu. Mohou se podělit o své zkušenosti s vašimi produkty, plnit vaše výzvy, cokoliv vás napadne… Nezapomeňte pak jejich obsah sdílet a ukázat jim, že jsou pro vás důležití.
- Ukažte své hodnoty – Obzvlášť pro mladší generace je čím dál důležitější sdílet se svými oblíbenými značkami hodnoty a postoje v zásadních otázkách. Tak ty své dejte najevo, ať s vámi vaši diváci mohou souhlasit. Právě tímto způsobem se lovebrand stává lovebrandem.
Zápletky a zvraty: probuďte emoce
Každý dobrý příběh má zápletku a zvrat, který udrží pozornost diváka nebo čtenáře. Neznamená to, že byste z launche nového produktu nebo účasti na veletrhu museli pokaždé dělat napínavé drama, ale trocha opepření vašich příhod neuškodí. V kontextu sociálních sítích a prezentace značky to může vypadat takhle:
- Výzvy vašich zákazníků – Ukažte, jakým výzvám čelí vaši zákazníci předtím, než objeví vaši značku – a hlavně jak jim váš produkt nebo služba s jejich problémy pomůže. Diváci tak uvidí, jaké řešení nabízíte, a vy přitom “jen” vyprávíte příběh.
- Chlubte se úspěchem – Všeho moc škodí, ale pár příběhů o tom, jaké překážky jste překonali vy sami, do jakých charitativních projektů jste se zapojili a jak jste pomohli svým zákazníkům, klidně použít můžete.
- Přiznejte neúspěch – Na první pohled se může zdát, že neúspěch je lepší před svými (potenciálními) zákazníky skrýt. Ale přiznat menší zaškrobrtnutí vaši značku nepoškodí – naopak to ukáže, že i vy jste jen lidi a že jste ke svým zákazníkům upřímní.
Vizuální storytelling
Příběh jako takový je samozřejmě důležitý, ale teprve když ho doplníte o vhodný vizuální obsah, může opravdu uspět. Nepodceňujte roli fotek, grafiky a videí – mohou sloužit jako doprovod, ale video můžete klidně využít i k odvyprávění celého příběhu.
O vizuálním obsahu jsme psali také v předchozích článcích:
- Význam a důležitost videoobsahu na sociálních sítích
- Jak editovat videa jako profík a nezbláznit se z toho
Nástroje a techniky pro tvorbu příběhů
Vytváření silných příběhů pro sociální sítě vyžaduje kombinaci kreativity, strategie a efektivních postupů. Ale nebojte, může to být velice zábavný proces! Tady máme pár tipů, které vám ho snad alespoň trochu ulehčí.
Plánování příběhů
Než se pustíte do vytváření a vyprávění příběhů, udělejte si jasno v tom, co jimi chcete získat. V podstatě si projděte kroky, které jsme zmínili na začátku tohoto článku – co vyprávíte, o kom, komu… Kromě toho si svůj content naplánujte, obzvlášť pokud plánujete sdílet příběh po kouskách nebo pokud má na něco navazovat.
Kvalitní obsah
Aby váš příběh zaujal, dejte si záležet na jeho obsahu – a to jak jeho textové, tak vizuální části. Samozřejmě, že tím hlavním je podstata vašeho příběhu, ale lidi bude zajímat mnohem více, když ho navíc dobře podáte.
Výzva k akci
Vracíme se zpátky k cílům vašeho příběhu. Pokud má příběh vaše sledující k vyzvat k nějaké akci (přečtení případové studie, nákupu, komentáři…), musíte jim to dát jasně najevo. Ať se bude jednat o výzvu ve videu, v textu, o odkaz, tlačítko, divák musí vědět, co od něj chcete.
Měření úspěchu
A jako u všech ostatních typů příspěvků na sociálních sítích i tady platí, že byste měli sledovat úspěšnost. Sledujte metriky jako dosah, engagement a konverze. Lépe tak porozumíte tomu, co vaše sledující skutečně zajímá a co na ně funguje.
Přečtěte si také: Výběr správné platformy pro váš brand: Facebook, Instagram a TikTok