Proč jste měli v létě na vašich videích menší zhlédnutí?

Během léta nás členové naší sTrendem Akademie i ostatní klienti bombardovali dotazy ohledně poklesu zhlédnutí a obecně menších dosahů. A světe div se, všichni měli víceméně pravdu, v létě totiž  můžeme skutečně pozorovat změny v dosazích i zhlédnutí. Tyto změny a výkyvy v počtu zhlédnutí však můžeme pozorovat také v jiných "specifických" obdobích, proč to tak ale je?

Všechno se točí kolem uživatelů a frekvence publikací

Každá sociální síť žije z uživatelů, jejichž setrvání na platformě se odvíjí samozřejmě od kvality i kvantity publikovaných příspěvků. Pokud uživatelé na platformách netráví svůj čas, je to jednoduše problém – zdrojem příjmů platforem je totiž především reklamní činnost a platformy tedy potřebují, aby se mezi organickými příspěvky tvůrců objevovaly pravidelně i ty reklamní.

A samozřejmě, dle toho jaký uživatel nechá WatchTime na konkrétních příspěvcích na FYP se odvíjí také tématika nabízených reklam, které jak si můžeme v posledních měsících všímat, jsou čím dál více personalizované a "nutí" nás nakupovat.

Vše o WatchTime si můžete přečíst v našem článku o WatchTime a jeho vlivu na algoritmus.

Proč mám v létě menší zhlédnutí?

I když se zdá, že léto či jiné období "volna" by pro tvůrce mohly být obdobím hojnosti, je tomu právě naopak. Mohli bychom si myslet, že absence školy u studentů je velký benefit, protože díky prázdninám mají více času, který mohou trávit na mobilu a potažmo na sociálních sítích.

Opak je však pravdou. Během léta totiž dochází ke změně chování jednotlivých uživatelů. Nechovají se stejně jako v předchozích 10 měsících, a sociální sítě tak podléhají jisté „krizi“.

Proč tomu tak je?

Období dovolených

Znáte ve svém okolí někoho, kdo letos nebyl v létě na dovolené? Pravděpodobně jen mizivé procento lidí. Dovolená je totiž prvním faktorem, který ovlivňuje sociální sítě během léta. Uživatelé, kteří by jindy trávili čas na Instagramu či TikToku, jsou s rodinami na dovolené, tráví spolu čas a sociální sítě jdou tím pádem okamžitě stranou.

Také připojení může být značným omezením. Ne každý má totiž přístup k mobilním datům nebo internetu v zahraničí, a tím pádem jsou uživatelé omezeni pouze na Wi-Fi, která je dostupná jen na omezených místech. Z tohoto důvodu se čas, který mohou trávit na sítích, rapidně zkracuje.

Spánek

Přes školní rok a o prázdninách je spánkový harmonogram studentů diametrálně odlišný - což hraje extrémní roli v tom, kdy právě studenti tráví na platformách svůj čas.

Přesycenost obsahem

S dovolenými a cestováním je také spojeno přesycení sociálních sítí obsahem. Velké množství uživatelů, kteří jsou jinak zcela neaktivní v publikování obsahu, začne během cestování najednou sdílet svůj unikátní obsah. Tento obsah nemusí být publikován se záměrem proslavit se, zviditelnit nebo začít budovat účet. Stačí, když například zveřejní video, kde ukazují krásy nějakého státu. Tím se okamžitě zvyšuje množství publikovaného obsahu a šance, že někdo uvidí právě naše video, se tím automaticky snižuje.

A stejně tak je to u reklam... Firmy začnou o prázdninách zvyšovat budgety na reklamu i frekvenci jednotlivých příspěvků, což nám opět nehraje do karet, protože je tam platforma prostě musí nějak vecpat a prostor pro naše příspěvky se tím pádem zase zmenšuje.

Nedostatečné statistiky pro algoritmus

Jelikož se algoritmus na většině sociálních sítí řídí pomocí parametrů WatchTime a engagementu, je v létě z tohoto "neobvyklého" chování uživatelů „dezorientovaný“. Lidé během svých letních aktivit a volného času mají méně chuti trávit dlouhé chvíle v různých debatách u příspěvků než například ve škole, v MHD apod., kde mají dlouhých chvil až dost.

Tohle vše poté může ve finále znamenat, že se k uživatelům dostává jiný obsah než jsou zvyklí a tím se automaticky snižuje jejich WatchTime - jednoduše na příspěvcích, o které nemáme zájem netrávíme tolik času.

Snížení pracovní morálky tvůrců

Všechno se však nemusí točit jen kolem uživatelů. I vy jako tvůrce můžete negativně ovlivňovat své zhlédnutí. Například nepravidelností publikací – jak jistě víte, algoritmus dlouhodobě podporuje tvůrce, jejichž publikace jsou konzistentní.

Pokud se vám jako tvůrci stane, že jste například na dovolené a nemáte čas ani možnosti k tvorbě a publikaci videí, můžete tím negativně ovlivnit algoritmus a doručování vašeho obsahu. Pokud tedy nemáte možnost na cestách natáčet relevantní obsah, doporučujeme před každou dovolenou pořádně máknout a připravit si publikace předem, abyste si svou dovolenou nezkazili to, co jste celý rok budovali.

Rada na závěr

Buďte si vždy jisti, že pokud na vás nevisí BAN a dodržujete poctivě strategii a publikační plán, v 90% situací se nepotýkáte s podobnými problémy jen vy a ostatní tvůrci jsou na tom podobně. Pravidelné výkyvy pociťují tisíce uživatelů jak u nás, tak i v zahraničí.

My vám můžeme pouze doporučit, abyste nikdy neházeli flintu do žita a byli neustále konzistentní. Musíte si být vždy jistí, že jste udělali maximum pro to, aby se vaše výsledky opět dostavily. A věřte, že se dostaví, vždycky!

Naši klientku Martinu postihlo přesně to samé v nedávných týdnech na TikToku – konzistence a výdrž jí však přinesly kýžené ovoce, a z videí s desítkami tisíc zhlédnutí má nyní opět statisícová zhlédnutí.

 O společné cestě s Martinou si můžete přečíst v podrobné případové studii.