Párkrát jste se v našich případových studiích mohli dočíst, že jsme se s klienty museli rozhodnout, který ze dvou účtů, které mají klienti rozběhnuté, budeme nadále využívat, nebo zda dokonce nezaložíme nový. Existuje několik parametrů, které jsou rozhodující pro naši volbu a které naši analytici berou nejvíce v potaz. V tomto článku si popíšeme různé faktory, které jsou pro nás rozhodující, a jak je nejlepší se v dané situaci s konkrétním účtem a audiencemi zachovat.
Co je to Engagement?
Všechno, co budeme dále v článku popisovat, se bude točit kolem engagementu neboli zapojení komunity a s ní spojené relevance sledujících. Engagement nazýváme jakoukoliv interakcí diváka s obsahem, který publikujeme na našem profilu či videu. Může se jednat o like, komentář, sdílení, uložení, DMs či kliknutí na odkaz...
Mohlo by se zdát, že pokud máte na videu dostatečný počet zhlédnutí, jsou tyto ukazatele pouhou malicherností a prestiží. Opak je však pravdou! Ikdyž primární a klíčovou roli hraje samozřejmě WatchTime, jakékoliv zapojení diváka je pozitivním impulzem pro algoritmus a hraje klíčovou roli při vyhodnocování, komu algoritmus video dále doručí – a pokud nám interagují relevantní lidé, je velká pravděpodobnost, že nás algoritmus zobrazí dalším relevantním lidem na FYP a budeme mít velký potenciál vysokého WatchTime => virální šíření.
Nyní, když jsme si popsali, co je to engagement, můžeme se vrhnout na další části a podrobněji rozebírat zmíněné faktory.
Pro další tipy ohledně engagementu si přečtěte náš článek "Jak zvýšit engagement na příspěvcích díky interakční strategii".
Méně je někdy více
Na první pohled se to může zdát až k neuvěření, ale věřte nám, že přesně takhle to funguje. Pokud totiž máte 1000 sledujících, ale takových sledujících, které vy a váš obsah skutečně zajímáte a tráví na něm čas, lajkují a komentují, máte vysoké procento engagementu - pokud mají videa dostatečnou kvalitu a přidanou hodnotu, tak i WatchTime. Oproti tomu, pokud máte profil s 10 000 sledujícími, ale tito lidé v podstatě ani nevědí, že vás sledují, váš obsah více méně stereotypně přeskočí, a o lajku či komentáři si můžete jenom nechat zdát, máte kvůli tomu takřka mizivé procento engagementu a WatchTime naopak na bodě mrazu - tohle se většinou stává, když tvůrce na účet publikuje různorodý obsah bez strategie a pár videí mu náhodně chytne viral, díky nimž, nasbírá naprosto náhodou komunitu sledujících, která nemá žádné společné zájmy.
V případě, že po delší době znovu začínáte s publikováním na Instagramu, není na škodu zjistit, kolik aktivních uživatelů reálně máte. V případě, že se účet po pár publikacích jeví jako "mrtvý" a zpětná vazba od sledujících je takřka nulová, není špatným krokem založit nový účet. Na starém profilu samozřejmě můžete sdílet, že máte nový účet – CTA k přesunu však směřujte velmi strategicky a tak, aby přešli pouze lidé, kteří se budou zajímat o specifické téma, které jste si pro váš nový profil vybrali.
O tom jak je komunita důležitá si můžete přečíst v našem článku: "Jak budovat aktivní a věrnou komunitu na sociálních sítích".
Buďte si vědomi, pro koho tvoříte
Popišme si situaci z praxe – před rokem jste vybudovali na Instagramu profil s 1000 sledujícími na téma fitness. Nyní se chcete zkusit prosadit v odvětví módy. V takovém případě je rozhodně logičtější variantou založit nový profil - jaké procento fitnessáků se totiž bude zajímat o trendy v módě?. Existují dokonce dvě výhody spojené s tvorbou nového profilu:
Mísení obsahu
Nikdy není pro váš profil, ať už na Instagramu, nebo na TikToku, prospěšné, pokud se na něm mísí více druhů obsahu z různých témat. Někdo by mohl navrhovat vymazání starých příspěvků, ovšem právě toto váš účet také poškozuje. Pokud totiž ze svého profilu vymažete velké množství obsahu, seberete platformě historická data a ta ihned začne váš účet považovat za nedůvěryhodný a algoritmus poté váš účet prakticky nedoporučuje na For You Page.
Jiná komunita
Představte si, že sledujete určitý profil na Instagramu, jehož téma vás baví a zajímá. Ten má najednou rok pauzu a z ničeho nic začne publikovat obsah úplně jiného druhu, který s tím předchozím nemá v podstatě nic společného. Většina z nás by daný obsah pravděpodobně přestala sledovat a buď bychom odstranili follow – což pro algoritmus také není přívětivé, pokud má určitý profil velký pokles sledujících – nebo bychom follow ponechali, ale stali bychom se takzvanou mrtvou komunitou, což je přesně to, co nikdo nechce.
Závěr
Tohle byly základní parametry, podle kterých se ve sTrendem řídíme při analýze "zdraví" a potenciálu účtu. Samozřejmě však někdy záleží čistě na vás a na vašem pocitu, zda se rozhodnete ještě zkusit oživit starý účet nebo založit nový. Výše zmíněné rady jsou však dlouhodobě ověřené a u drtivé většiny profilů jsme udělali správný krok. Přejeme vám proto hodně štěstí při výběru toho správného účtu.
Podobný problém, jaký jsme probírali v tomto článku, řešila naše klientka Simi. Se Simi se nám také podařilo vybrat ten správný profil a vybudovat komunitu větší než 80k sledujících.