Z jedné strany člověk slyší, že jenom pomocí organických dosahů je vyrůst náročné, a že je to cesta na moc dlouhou trať. Z druhé strany zase člověk slyší, že placená reklama umí vydělat peníze, ale zastaví organické dosahy a zajistí jen neaktivní komunitu a bezcenná čísla. Tak jak to tedy je? Asi vás nepřekvapí, že odpovědí nebude jen ano nebo ne. Pojďme se na to podrobněji podívat...
Placená reklama vs. organické dosahy
S placenou reklamou můžete snadněji zacílit cílovou skupinu, vidíte výsledky rychle a okamžitě a dostáváte úměrné výsledky k tomu, kolik peněz do toho vložíme (pokud máte dobrý obsah a umíte reklamu správně nastavit, samozřejmě).
U organických dosahů to je jinak, v některém případě se dostaví výsledky ihned v jiném se zase můžete i šest měsíců snažit tvořit každý den videa a stejně nebudete mít efektivní výsledky (pokud nemáte potřebné know-how a opakujete stále dokola ty stejné chyby).
Organické dosahy jsou jednoduše řečeno nejefektivnější formou, jak můžeme získat i tisíce sledujících z jednoho videa a to úplně zadarmo. Navíc pokud získáváme sledující z organických dosahů, máme s velkou pravděpodobností velmi aktivní komunitu (jelikož jsme se jim zobrazily zcela přirozeně a na základě obsahu jsme si získali jejich sledování).
Placená reklama je sice efektivní na případné prodeje, ale má jeden velký problém. Jakmile totiž Meta zjistí, že jste ochotni zaplatit peníze za reklamu/dosahy, tak už vám bohužel algoritmus moc nepomůže a šance, že budete mít vysoké organické dosahy je minimální - avšak stává se to, u některých klientů, kteří jedou ve velkém reklamu občas chytneme nějaký viral.
PS: Placená reklama je mocnou zbraní, ale jakmile se do ní rozhodnete jít, tak není cesty zpět.
Pro koho je tedy vhodná placená reklama?
Placená reklama je dobrou volbou pro ty, kdo nechtějí sítím věnovat tolik času a místo času do růstu pomocí organických dosahů zainvestují peníze a zákazníky/sledující si jednoduše nakoupí.
Je také pro lidi, kteří chtějí jen rychle a jednorázově něco propagovat či prodat. Ideální je například pro firmy, které nechtějí čekat až jim konečně padne virální video, ale raději nastaví smysluplnou kampaň a vrazí do ní "pořádné" peníze.
Pokud tedy tvoříte content na denní bázi a máte organické dosahy, doporučujeme v případě placené reklamy založit nový profil a inzerovat z něj. V případě, že máte například 10k sledujících a velké dosahy, je velká pravděpodobnost, že vás lidé budou již znát a vaše reklama z druhého účtu bude velmi efektivní (nevadí, že na druhém účtu nebudete mít sledující - lidé vás v reklamě budou poznávat dle toho, že vás znají z vašeho organického profilu).
Zamyslete se nad tím sami, nakoupíte raději od někoho, koho již znáte nebo od někoho, koho vidíte poprvé v životě? :-)
Jak správně nastavit placenou reklamu
Lepší by bylo možná říct si, kde ji správně nastavit, protože už zde dělá většina lidí chybu. Rozhodně nedoporučuji nastavovat reklamu v telefonu u jednotlivých příspěvků. Velkou chybou je, že firmy plácnou 20 tisíc mezi 2 až 3 videa, která jim přijdou profesionální a povedená.
Mnohem efektivnější je nastavit rozsáhlejší kampaň v business manageru a dát na jednotlivé příspěvky méně peněz, tím si jednotlivé reklamní „podkampaně“ otestujete a poté můžete investovat do těch, které měly největší úspěch.
Pokud by vás nastavení placené reklamy zajímalo více do detailů a rozumíte anglicky, pak doporučuji toto video, kde je vše hezky vysvětlené: https://www.youtube.com/watch?v=CrN_h2nm8M8
Kolik peněz dát do placené reklamy?
Tohle je jedna z nejčastějších otázek ohledně placené reklamy, a i tady dělá většina lidí tu chybu, že do ní dávají až moc.
Jak už jsme si řekli, tak je lepší nastavit kampaň, a ne sponzorovat jednotlivé příspěvky. Rozpočty jsou dle oboru a ceny produktu individuální, ale v test fázi je ideální rozpočet 200-500 kč / den a následně po týdnu vyhodnotit - poté dle efektivity a prodejů již jenom rozpočet snižujete / navyšujete.
Tip: Nenastavujte reklamu na určitý počet dní, nechte ji spuštěnou bez pevného data na ukončení a až budete chtít reklamu ukončit, tak to udělejte ručně - nechcete totiž, aby vám díky nepozornosti skončila dříve fungující kampaň.