Jak editovat videa jako profík a nezbláznit se z toho

Na první pohled vypadá střih a edit videí jednoduše a člověk si říká, že to nezabere víc než 15 minut. Avšak následně uběhne 20 min a vy ještě pořád ani nemáte video v aplikaci. Pojďme si tedy říct, jak nejjednodušeji upravit video, které nám může přinést větší dosahy a zlepšit image celého profilu a naší online prezentace.

Proč je úprava videa důležitá? Pozor na titulky!

Asi už jste slyšeli, že titulky jsou v dnešní době, zvláště u mluvených videí nutností, a že video musí být dynamické, aby se u něho divák nenudil. Pojďme se ale podívat na čísla:

  • téměř 25% diváků si pouští videa bez zvuku.

Pokud tito diváci narazí na vaše video bez titulků, tak ho okamžitě přeskočí a tím na vašem videu zanechají nulový WatchTime. A jelikož je WatchTime ten nejdůležitější faktor, pokud chcete mít videa s dosahy, potřebuje te jej.

Pokud tedy ¼ lidí přeskočí video, vaše šance na viral se rapidně snižuje - pokud tedy ve videu mluvíte, titulky rozhodně do vaší tvorby zapojte.

Pokud se nám dále povede video dynamicky sestříhat, přidat smajlíky, zvukové efekty, barevné titulky, a ještě ve videu dobře mluvit a pracovat s hlasem - máme vyhráno. Určitě mi dáte za pravdu, že divák vydrží déle u videa, do kterého jsou zakomponované hezké animace, obrázky a zvuky, než u nudného videa, kde jen někdo mluví před kamerou.

Kompletní postup, jak přidat smajlíky a titulky

Vše je zcela zdarma a video bez problému zeditujete dle tohoto postupu:

  1. Stáhněte si do PC aplikace CapCut a Descript (pro začátek doporučujeme videa editovat na počítači, a ne v telefonu) 

  2. Vložte video do CapCutu a sestříhejte ho. Mám tím na mysli vystříhání  všech momentů, kde se nemluví nebo kde jste se zasekli či jsou nudné. Nebojte se i vystřihnout pár desítek setin mezi jednotlivými videi, čím více bude video dynamické, tím lépe.

  3. Sestříhané video exportujte a vložte ho do Descriptu

  4. V Descriptu vygenerujte titulky (můžete opravit nějaké chyby, které třeba Descript udělá)

  5. Stáhněte titulky. V souboru .srt a dbejte na to, aby bylo jejich nastavení stejné jako na obrázku níže:

  6. Titulky vložte do CapCutu  Upravte si zde velikost i font, který chcete, můžete si i pohrát se stíny a barvami, vždy dbejte na to, aby byly titulky snadno čitelné a velké. 

Pozor! 
Vkládání titulků někomu dělá problém, proto doporučuji toto:

Po tom, co si stáhnete titulky z Descriptu do souborů v PC, přetáhněte je ze souborů rovnou dolů, kam směřuje šipka, automaticky tam naskočí a vy nemusíte více řešit.

7. Následně na webu Emojipedia.com můžete stáhnout jakékoliv smajlíky a přidat je do videa.

Pak už jen video zase vyexportujte a je připraveno k publikaci!

Upozornění: Nevkládejte nikdy hudbu v editovacích aplikacích, ale vždy až na Instagramu, algoritmus tak hudbu rozpozná, zařadí a případně i pomůže v šíření vašeho videa.

Nekonečno fotek i videoanimací

Pokud by vám to nestačilo a chtěli byste edit posunout na trochu vyšší level, tak vám poslouží web pexels.com.

Najdete tam nekonečno videoanimací na jakékoliv téma a můžete si je zdarma stáhnout a přidat do svého videa jako podkladové či ilustrační záběry.

Závěr

Tento postup je absolutním základem pro každého tvůrce videí. Bez dynamických titulků a záživného editu to dnes opravdu nejde.

Pokud to ovšem s tvorbou virálních videí myslíte opravdu vážně, tak je pro vás vhodný náš kurz: Stříhej videa jako profík, kde si veškeré formy editu ukazujeme a naučíme vás jak kvalitně sestříhat video, vložit virální prvky a jak můžete díky správným programům a krokům stříhat velmi rychle a efektivně.