Jak praví staré přísloví, dvakrát do stejného Instagramu nevstoupíš. Samotná aplikace, její algoritmy i uživatelé se neustále vyvíjejí a mění – a každý den přináší nový trend. Pokud ale chcete na Instagramu růst, musíte si o tom všem neustále udržovat přehled. A tak jsme pro vás stručně sesumírovali, co na Instagramu trenduje právě teď.
Nejnovější vizuální formáty
Instagram na vizuál sází už od samého začátku. To, jak by ale měl obsah vypadat, aby trendoval, se v průběhu času měnilo, mění a měnit bude. A jaké vizuální formáty aktuálně vedou?
Přesvědčte se sami – otevřete Instagram a krátce si projeďte, co vidíte ve svém feedu jako první. Velmi pravděpodobně tvoří většinu obsahu krátká videa s přidanou hodnotou a dobrým vstupním hookem. Ta totiž aktuálně válcují všechny ostatní formáty, samozřejmě nejen na Instagramu. A tento trend bude pokračovat i nadále...
Reels jsou i nadále #1
A těmi vůbec nejdůležitějšími videy jsou Reels. Instagram Reels jsou krátká videa, bez kterých už dnes na Instagramu prakticky nemáte šanci vyrůst. Jsou skvělým způsobem, jak předvést svou kreativitu, humor i dovednosti – zkrátka cokoliv, co zvládnete vměstnat do short-form videa. Reels na Instagramu totiž mohou mít maximálně 90 vteřin, v praxi ale bývají mnohem kratší. Podle aktuálních průzkumů jsou nejefektivnější videa v délce 15–30 vteřin.
Instagram v „reelska“ každopádně věří a dost se snaží je neustále vylepšovat. Je tak téměř jisté, že se ještě do konce roku dočkáme spousty vylepšení, ať už zbrusu nových, nebo inspirovaných short-form videi z jiných platforem (především TikToku).
Reels a jejich vlastní algoritmus
Algoritmus, který rozhoduje o tom, jaká reelska se budou uživatelům zobrazovat, se navíc od zbytku Instagramu trochu liší. Nevychází při tom totiž tolik z jejich dosavadní aktivity a interakcí s konkrétním tvůrcem. U Reels se vám algoritmus naopak snaží alespoň do určité míry představovat nové autory – což je ideální pro začínající tvůrce, kteří mohou díky Reels opravdu rychle organicky vyrůst.
Photo dump aneb snaha už se necení
Uživatelé na sociálních sítích touží v první řadě po autenticitě. Vyumělkované fotky plné filtrů už zkrátka tolik netáhnou. A tak není velkým překvapením, že se v poslední době ujal příspěvek ve formátu „photo dump“. V takovém postu si jednoduše „odhodíte“ několik nesourodých fotek nebo videí, které vystihují vaši náladu či váš den lépe než jeden vyšperkovaný obrázek - většinou ve formě carouselu.
Čím méně úsilí do takového příspěvku vložíte, tím lépe. Místo dokonalých fotek chtějí lidé vidět vaše rozmazané selfie, napůl snědený oběd a roztřesené video, ve kterém zpíváte v autě. Ačkoliv je photo dump extrémně jednoduchý na přípravu a nemusíte ho nijak zvlášť promýšlet, pro budování vztahu s vašimi sledujícími je neuvěřitelně efektivní.
I na Instagramu chtějí lidé číst
Instagram sice stojí čistě na vizuálním obsahu a textu nedává moc prostoru, ale uživatelům, zdá se, čtení chybí. Tedy přesněji řečeno čtení krátkých, úderných textů. Velmi populární a úspěšné, co se týče engagementu, jsou proto příspěvky s textem v obrázku. Může se jednat o jeden obrázek, ale klidně i celá řada. Další bonusový engagement můžete u videí i fotek získat díky dobře strukturovanému a napsanému popisku.
Ať sdílíte statistiky, seznamy, tipy, vtipné úryvky, citáty, nebo důležitá oznámení, takové příspěvky mohou vzbudit spoustu pozornosti a přimět sledující k interakci. Ani u nich ale nezapomínejte na estetickou stránku a snažte se o minimalistický styl, který ladí s celkovým vyzněním vaší značky. Právě minimalistické provedení je to, co v přehlceném feedu upoutá pozornost uživatelů.
Strategie pro vytváření engagementu
Úspěch na Instagramu roste a padá s engagementem a WatchTimem, tedy tím, kolik pozornosti vašemu obsahu věnují ostatní uživatelé. Vytváření obsahu, který generuje vysoký engagement, je ale z dlouhodobého hlediska náročné a vyžaduje velkou dávku nápaditosti a kreativity. Může vám při tom ale pomoci znalost aktuálních trendů (které tady s námi ještě nějakou dobu budou).
Autentičnost je to nejdůležitější
Už jsme to zmínili, ale klidně to zmíníme ještě jednou: autentičnost vládne sociálním sítím. Sledující chtějí vidět vaše skutečné já, chtějí nahlédnout za oponu a chtějí si k vám vytvořit vztah. A netýká se to jen influencerů, ale i značek či začínajících tvůrců.
Proto v brandových instagramových příspěvcích čím dál častěji vídáte obyčejné social media managery místo najatých herců a modelů. Nejen, že tak firma ušetří peníze, ale hlavně posiluje vztah s fanoušky. Ve velkém takhle tvoří obsah třeba knihkupectví Luxor, které ve svých videích sází právě na běžné zaměstnance z prodejen.
A ze stejného důvodu už většina influencerů nepropaguje každý produkt, který jim někdo nabídne. Skutečné souznění s hodnotami výrobce a s produktem je mnohem důležitější než rychlý výdělek – protože přesně to sledující ocení nejvíce.
Věrnost komunity nad počet sledujících
V době, kdy si můžete snadno nakoupit sledující i lajky, nabývá na významu komunita. Úspěch influencera, tvůrce nebo značky se pozná podle toho, jaké vztahy má se svými fanoušky – ne podle jejich počtu. A záleží na tom nejen tvůrcům a sledujícím, ale také algoritmům. Ty totiž vyhodnocují, jak uživatelé s daným obsahem interagují, zda ho lajkují, komentují a sdílejí, a podle toho ho pak zobrazují méně nebo více.
Důraz na komunitu je jedním z důvodů, proč na Instagramu obsah mikroinfluencerů roste jako houby po dešti. Na rozdíl od větších influencerů s desetitisíci sledujících totiž právě oni mívají často věrnou komunitu fanoušků, se kterými pravidelně komunikují a mají s nimi skvělý vztah. A to algoritmus umí ocenit.
Roste ale také obliba uzavřených komunit. Tvůrci pro své sledující mohou vytvářet exkluzivní obsah, ke kterému se nedostane každý – pomocí vytváření skupin a seznamů, broadcast channelů nebo dokonce placeného Instagram subscription, které stojí na podobném principu jako třeba Patreon nebo Herohero.
Obsah vytvořený uživateli (UGC)
S autentičností a budováním vztahů souvisí i narůstající obliba user generated contentu. Jedná se o obsah, který nevytváří sami influenceři nebo značky, ale jejich sledující a fanoušci. Může se jednat o recenze produktů, reakce na obsah tvůrce, plnění výzev nebo cokoliv dalšího. Pro značky představuje UGC velmi efektivní způsob, jak podpořit vztah s komunitou a získat spoustu hodnotného materiálu prakticky zdarma.
V user generated contentu vyniká třeba Apple, který na svém Instagramu pravidelně sdílí fotografie s hashtagem #ShotoniPhone.
Příklady úspěšného obsahu
A jak vypadá takový úspěšný obsah? Přesně tím se zabýváme v naší sTrendem AKADEMII, kde tvůrcům pomáháme vytvářet virální obsah každý den. A možná vás zklameme, ale žádná šablona na dokonalý příspěvek neexistuje. Každému tvůrci a každé značce totiž sedne něco trochu jiného, a tak také s každým z nich vymýšlíme úspěšný obsah na míru.
Mrkněte se, jaký obsah jsme pomohli vytvořit některým z našich klientů:
- Z 15 000 na 25 000 sledujících za 1 měsíc, Petr Vojnar boří stereotypy o komplikovaném růstu na Instagramu
- Z 350 na 10 000 sledujících za 5 měsíců jako maminka na rodičovské dovolené
- 100 000 sledujících na TikToku za týden – bez reklamy
- Jak se nám s Honzou podařilo získat 60 000 sledujících za první měsíc a navýšit tržby o 300%?
Nástroje a aplikace pro tvorbu obsahu
Dobrou zprávou je, že trendy postupně směřují k menšímu a menšímu úsilí, které je třeba do tvorby obsahu na Instagram vložit. Přesto je ale dobré znát základní nástroje, které mohou být nápomocné – úplně odfláknout svůj content totiž zatím nemůžete.
Na denní bázi ve sTrendem i s klienty používáme CapCut, Descript, Midjourney, ChatGPT, Photoshop a spoustu dalších programů, které nás činí produktivnějšími a efektivnějšími...
Nechte AI vymyslet váš obsah
Nevíte, co pořád vytvářet, a občas vám prostě dojdou nápady? Umělá inteligence v tomhle dokáže být až překvapivě nápomocná! Nechte si poradit s nápady na zajímavý obsah, napsat chytlavé popisky anebo vytvořit celý content plán. Nemusíte se samozřejmě bát ani obsahu vytvořeného AI, ale v takovém případě pamatujte na jeho důsledné označení – Facebook i Instagram totiž v roce 2024 vyhlásily válku neoznačenému AI obsahu a při porušení pravidel můžete jednoduše přijít o váš účet.
O tom jak umělou inteligenci efektivně využívat jsme psali podrobněji ve článku o AI.
Aplikace pro tvorbu obsahu na Instagram
Většinu práce s úpravou obsahu už dnes zvládnete přímo na Instagramu. Pokud si s ním ale chcete trochu více pohrát, můžete vyzkoušet i další aplikace.
- Canva – Základní grafický program, se kterým by měl umět každý tvůrce. Nabízí možnost upravovat grafiku přímo v aktuálních rozměrech jednotlivých typů obsahu – má šablonu pro posty, stories…
- CutStory – Aplikace speciálně navržená pro Instagram stories. Umožňuje rozkrájet dlouhá videa na kratší úseky, které se vejdou do stories.
- Giphy Creator – Jednoduchý nástroj pro vytváření gifů.
- Buffer – Nástroj pro přehledné plánování, zveřejňování a analýzu příspěvků.
- VSCO – Aplikace pro úpravu fotografií, ve které můžete své instagramové vizuály vyladit k dokonalosti.
- Comment Picker – Jednoduchý nástroj, který vám pomůže s losováním komentářů u soutěží nejen na Instagramu.