Jestliže se alespoň trochu zajímáte o růst na sociálních sítích či samotný algoritmus, určitě jste se setkali s pojmem WatchTime. Tento pojem v odvětví sociálních sítí znamená procentuální vyjádření času stráveného u videa každým unikátním uživatelem. WatchTime sám o sobě je hlavním parametrem pro algoritmus, co se virálního šíření týče. Pojďme si proto nyní o něm rozepsat důležité podrobnosti.
Jak WatchTime funguje?
Vrhněme se rovnou na příklad z praxe. Publikujete video a toto video se automaticky rozšíří mezi prvních 500 uživatelů. Algoritmus tyto uživatele využije jako „pokusné králíky“ a měří míru WatchTime. Ta se vyjadřuje v procentech – 50 % znamená, že jste video dokoukali do poloviny, 100 % že jste video viděli celé, a například 200 % znamená, že jste video viděli celé dokonce dvakrát.
Algoritmus poté vyhodnotí průměrný WatchTime skupiny uživatelů a na základě toho rozhodne, zda se video bude doručovat dále. Pokud se rozhodne, že ano, video se šíří dále v podobném trendu. Tentokrát však ne mezi 500 uživatelů, ale například mezi 5000, a zde nastává stejný proces jako u prvního šíření. Algoritmus tak neustále díky WatchTime vyhodnocuje, zda je video pro diváky zajímavé, a doručuje ho dále a dále až do té doby, než WatchTime začne opadat a tím pádem už pro algoritmus není video prioritou pro doporučování.
Pro příklad v roce 2024 byl minimální WatchTime pro virální šíření +90% a jelikož tvůrců přibývá, toto číslo bude ještě růst a na kvalitě obsahu tedy bude záležet ještě více.
Nyní, když jsme si vysvětlili, k čemu je WatchTime důležitý a jak celý proces vyhodnocení funguje, můžeme se podívat, jak si dostatečný WatchTime zajistit nebo jednoduše zvýšit. Každý detail totiž rozhoduje, a i ten nejmenší může v konečném zúčtování znamenat VIRAL pro vaše video.
Více o tom, jak funguje algoritmus si můžete přečíst v našem článku o algoritmu a strategiích pro rok 2024.
První krok k vyššímu WatchTime
To, co naši WatchTime statistiku zabíjí nejvíce, je okamžité přeskakování na další video – přesně tomu se musíte vždy snažit zabránit. Jak ale na to?
Obecně platí, že musíte mít co nejlepší úvod a vstup do videa. Vzhledem k tomu, že průměrný divák se rozhoduje, zda video přeskočí, či nikoliv, během zhruba 1-2 vteřin, máte právě tolik času na to, abyste si zajistili jeho pozornost. Proto je úplně nejhorší, co můžete na úvod udělat, vytvořit nudný a nedynamický začátek, a v nejhorším případě začít video stylem: „Ahoj, já se jmenuji Lukáš…“. Řekněme si to na rovinu... Tohle dnes na sociálních sítích nikoho nezajímá – všichni se chtějí dozvědět něco nového či zajímavého.
Vy proto musíte tomuto trendu vyjít vstříc a diváka hned na začátku doslova vtáhnout do vašeho videa. Tím si zajistíte dobrý začátek a lepší procento WatchTime.
Ukázka ideálního vstupu do videa
Udržte divákovu pozornost
Stejně jako u úvodu videa, byste se měli řídit i u následujících částí stejnými pravidly. Video musí být ideálně dlouhé, v nejlepším případě 10-20 sekund, poté už je pro dnešního uživatele sociálních sítí dlouhé a ten půjde jednoduše dál - pokud samozřejmě nemáte i v delším videu "neodolatelný" obsah.
Dále musíte u videa zachovat potřebnou dynamiku a obsahovou zajímavost - pokud totiž budete mít skvělý začátek videa, ale dále video začne být nudné, pomalé a nebude předávat žádné podstatné či zajímavé informace, stane se pro diváka zas a znova nudným - a to přece nechcete. Proto mějte stále na paměti - stručnost, výstižnost, dynamiku - a podle těchto tří slov se řiďte při natáčení i editu každého následujícího videa.
Využívejte popisku
Zamyslete se sami – kdy jste naposledy četli popisek u videa a zároveň to video zastavili? Pravděpodobně nikdy. A to je přesně to, o co nám jakožto tvůrcům jde. Pokud totiž diváka odkážete do popisku, kde je například rozepsán váš příběh či recept na jídlo, divák stráví důležité vteřiny čtením tohoto popisku, což pro vás znamená potřebný čas do WatchTime statistik. Nebojte se proto využívat popisek jako další nástroj pro udržení diváka u videa. Toto sice neplatí vždy pro všechny uživatele, avšak pro tvůrce je jakýkoliv WatchTime důležitý.
Například pokud se věnujete storytellingu, můžete efektivně rozepsat "nadstavbu" videa do popisku a zaujatý divák většinou neodolá, protože chce zkrátka vědět více.
Více o tom, jak moc je storytelling důležitý si můžete přečíst v našem článku o umění storytellingu.
Použití Call To Action (CTA)
V momentě, kdy divák video dokoukal až do konce, je potřeba s ním dál pracovat. I když v tomto okamžiku máme 100% WatchTime, chceme a můžeme získat více, a to právě díky výzvě k akci (CTA). Výzvou k akci můžeme diváka odkázat na sdílení nebo komentování, a on tím pádem stráví na videu o něco více času (během psaní komentáře se totiž video přehrává stále dokola, což nám může přinést třeba i 300% WatchTime - pokud si jej někdo přehraje vícekrát než 3x, zůstává stále WatchTime 300% - prevence proti robotům).
Nepodceňujte proto sílu CTA. Pokud se rozhodnete CTA použít, důkladně si promyslete, co přesně po divákovi chcete, aby to dávalo smysl a divák udělal přesně to, co vy potřebujete.
Na obrázku níže můžete vidět klasický a ukázkový příklad CTA
Vychytávka na závěr
Pro ty, kdo dočetli tento článek až sem, máme bonusovou radu. Nedoporučujeme tuto metodu používat ve vašich videích často, protože by to diváky mohlo časem přestat bavit, ale jednou za čas to není na škodu.
Mluvíme například o rychlém probliknutí obrázku v polovině videa, který bude téměř nemožné zachytit. Divák tak bude video různě pauzovat a posouvat, čímž vám díky této vychytávce zvýší WatchTime. Tuto metodu můžete použít například v kombinaci s CTA, kdy se na konci videa zeptáte uživatelů, jestli si všimli, co bylo na obrázku, a pokud ano, ať to napíší do komentářů. Tímto způsobem zvyšujete nejen procento WatchTime, ale také šanci na zvýšení komentářů, čili engagementu.
Znovu však říkáme – nedoporučujeme tuto metodu praktikovat často - spíše ojediněle a strategicky.